- Tutaj jesteś:
- Strona główna
- Nasza szkoła
- Biblioteka szkolna
- 2019/2020
2019/2020
W roku szkolnym 2018/2019 pani bibliotekarka Ewa Lenartowicz realizuje wiele przedsięwzięć w szkole i przedszkolu.
Akcja czytelnicza – wielkie czytanie.
Dnia 14 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Lubrzy odbyła się akcja czytelnicza- „Wielkie czytanie” rozpoczynające działania związane z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
W tym dniu wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcą czytali wybraną przez klasę książkę. Czytaniu towarzyszyła zabawa, a także dyskusje związane z wartościami jakie przynoszą czytane książki. Głównym celem akcji jest promowania czytelnictwa wśród uczniów, budowanie pozytywnego wizerunku książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Ma to być okazja do poczytania w gronie kolegów
i koleżanek w miłych okolicznościach. Akcja ma zachęcić do zachęcić także tych uczniów, którzy książkę traktują jako obowiązek. Zaprosić każdego czytelnika do biblioteki szkolnej, by wybrał taką książkę, która go zainteresuje.
Zajęcia czytelnicze w przedszkolu w Lubrzy
Dnia 17 października 2019r. uczennice klasy VIIa naszej szkoły Aleksandra Piorunkirwicz oraz Karolina Nowak w ramach realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" prowadziły zajęcia w Gminnym Publicznym Przedszkolu w Lubrzy w grupie pięciolatków.
Czytały bajkę pt. "Dlaczego lisy są rude". Przygotowały zabawy i zajęcia plastyczne, które dostarczyły przedszkolakom wiele radości :)
Wycieczka do Biblioteki w Lubrzy
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubrzy odwiedzają Bibliotekę Publiczną w Lubrzy.
Celem głównym projektu rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, wyrabianie i pogłębianie nawyku czytania.
Cele szczegółowe:
- Współpraca szkoły Podstawowej w Lubrzy i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubrzy w promowaniu czytelnictwa wśród uczniów i rozbudzaniu zainteresowań literaturą.
- Zapoznanie uczniów z twórczością klasyków literatury dla dzieci polskiej i światowej.
- Motywowanie dzieci do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej i biblioteki publicznej. Doskonalenie techniki czytania z wykorzystaniem książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej i publicznej.
- Wdrażanie uczniów do korzystania z książek na różnych nośnikach.
- Rozwijanie sprawności językowej i inwencji twórczej uczniów.
- Promowanie czytelnictwa jako przyjemnej i ciekawej formy spędzania czasu wolnego.
- Zapoznanie uczniów z zawodami ludzi związanymi z tworzeniem książki.
- Zasady i regulamin wypożyczania książek z bibliotek.
- Uświadomienie uczniom, obowiązku poszanowania książki.
Wycieczka się udała, dzieci poznały układ zbiorów w bibliotece i zapoznały się z aspektami pracy bibliotekarza, a pisanie hieroglifami było super zabawą.
"Andrzejkowa jaskinia wróżb" w bibliotece szkolnej
Andrzejki i wróżby andrzejkowe znane sa już od pradawnych czasów i są mocno związane z nasza kulturą. Dawniej wróżyły dziewczyny, aby „zaczarować” dobrego męża, wspólcześnie zarówno chłopcy jak i dziewczyny bawią się wróżby i czary dla zabawy i dla tradycji.
W bibliotece szkolnej, a konkretnie w czytelni czarodziejki z klasy VI b wraz panią bibliotekarką zorganizowały „Jaskinę wróżb” i zaprosiły uczniów naszej szkoły na magiczne przepowiednie.
Czytelnia biblioteki tego dnia przeobraziła się w rozświetloną lampkami i świecami bajkową scenerię, a gości powitały magiczne wróżki, które starały się wywróżyć same sympatyczne i miłe przepowiednie. Odbyły się próby odczytania przyszłości, losowanie przedmiotów ukrytych pod kubeczkami, przepowiednie przy użyciu czarodziejskiej kuli, rzucanie monetą do celu i przekłuwanie serc z imionami. Nie zabrakło opowieści o tradycjach i zwyczajach, które pani bibliotekarka zasięgnęła z książki: „Polskie tradycje i obrzędy”, aby nieco poszerzyć wiedzę o naszych rodzimych tradycjach.
Wizyta dzieci zakończyła się odciśnięciem palca w bibliotecznym drzewku „Z miłości do książek…” i uczniowie obiecali korzystać z bogatej oferty książek w bibliotece.
Wróżby i zabawy wprawił wszystkich w uczestników doskonały nastrój, by mogli kontynuować zabawę i tańce przy muzyce na sali gimnastycznej.
Święto misia i magicznych zwierząt
Magiczne pluszaki i piękne kochane misie odwiedziły naszą szkołę. Prawie każdy uczeń przyniósł na lekcje swojego ulubieńca. A stało się to dlatego, że 25 listopada to Światowy Dzień Misia.
Tradycyjnie przeprowadzono konkurs na najmniejszego i największego pluszowego Misia.
Po zmierzeniu maskotek wyłoniono zwycięskie maskotki; największy misiek mierzył 196 cm. a przyniósł go uczeń z klasy IIIb, najmniejsze maskotki równie piękne i sympatyczne mierzyły 4 cm. Ich właściciele to uczniowie klasy IV i klasy VIIa. Słodkie nagrody otrzymali uczniowie klas I, II, IIIa, IIIb, Va, Vb, VIb, VIIb.
W tych klasach 100% uczniów wzięło udział w zabawie.
Święto pluszowego misia w klasach I-III
Jak co roku z okazji Święta Misia w klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu propagowanie czytelnictwa oraz sprawności fizycznej wśród dzieci
Dzieci z prezentacji dowiedziały się skąd swój początek miały pluszowe misie i jakie są najbardziej znane, bawili się na torze przeszkód oraz wsłuchiwali się w czytane dla nich opowieści.
Zajęcia przygotowali i przeprowadzili Pani Ewa Lenartowicz i Pan Kamil Lubaszka
Szkolny konkurs recytatorski
Dnia 10 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Wierszykarnia”.Uczniowie naszej szkoły recytowali wiersze w znanych poetów.
Organizatorem konkursu była pani bibliotekarka Ewa Lenartowicz
Celem konkursu było:
- Promowanie poezji dziecięcej
- Rozwijanie zdolności recytatorskich
- Wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniowskich
- Upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci
- Promowanie zasobów biblioteki szkolnej
- Prezentacja umiejętności uczniów.
Jury w składzie:
- Pani Józefa Gul - bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Lubrzy
- Anna Idzi – przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Lubrzy
- Ewa Wicher -nauczyciel języka polskiego
wyłoniło zwycięzców konkursu:
Miejsce I zajęli :
- Igor Cieślik
- Hanna Gąsior
- Maja Idzi
- Weronika Nowak
Miejsce II zajęli:
- Amelia Krachel
- Natalia Krzyśko
- Magdalena Purzycka
- Aleksandra Winnik
- Karol Żabski
Miejsce III zajęli:
- Aleksandra Alejster
- Zuzanna Cieślik
- Wojciech Hanusiak
- Filip Macioł
- Maja Maciuch
- Magdalena Pasternak
- Michał Rogowski
- Adam Sedlaczek
- Dominika Świrad
- Wysocka Wiktoria
- Jacek Wysiecki
- Natalia Żabska
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom oraz nagrody książkowe ufundowane przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Lubrzy panią Bożenę Ostrycharczyk.
Wszystkim uczestnikom konkursu, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
"Wypożycz książkę pod choinkę"
17 grudnia 2019 r. biblioteka szkolna zorganizowała akcję czytelniczą „Wypożycz książkę pod choinkę”. Każdy z naszych czytelników mógł wypożyczyć z biblioteki szkolnej na święta tajemniczą paczkę, której zawartość odkrywał dopiero w domu.
W prezentach ukryte zostały różne ciekawe książki, które miały zachęcić uczniów do odwiedzania biblioteki szkolnej! Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Przez cały dzień w bibliotece gromadziły się spore grupy uczniów zainteresowanych udziałem w zabawie.
Nasza biblioteka szkolna w tym roku została wzbogacona o 810 nowych pozycji czytelniczych, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Mamy nadzieję, że wszystkie książki przypadły naszym uczniom do gustu i po feriach wrócą do biblioteki spragnieni nowej porcji literackich przeżyć :)
Pasowanie na czytelnika
„My uczniowie pierwszej klasy, Tobie książko przyrzekamy….” Każdego roku w naszej szkole uczniowie klasy pierwszej są pasowani na czytelników.
Jest to ważna uroczystość, dla każdego siedmiolatka, bo zostają przyjacielem książek i mogą sami wypożyczać książki ze zbiorów biblioteki szkolnej.
I właśnie 5 lutego 2020 r. siedmiolatki Szkoły Podstawowej w Lubrzy, złożyły obietnicę stając się tym samym czytelnikami!
Pasowanie poprzedzały zadania, które potwierdziły, że uczniowie znają bajki i baśnie, potrafią szanować książki i wiedzą w jaki sposób wypożyczyć i zwrócić książkę z biblioteki.
Wszyscy uczestnicy zajęć, po złożeniu podpisu pod przyrzeczeniem otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Mamy nadzieję, że będą nadal częstymi gości naszej biblioteki.