• Biuletyn Informacji Publicznej
 • tel./fax. 77 437 62 07

Dzień Ziemi

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Święto to obchodzimy w 192 krajach, przez co jest ono największym na świecie świętem ekologicznym.

Z okazji obchodów Dnia Ziemi nasi uczniowie przygotowali prace plastyczne o tym jak powinniśmy dbać o naszą planetę. Piękne plakaty przygotowały klasy Ia i Ib, natomiast klasa III wykazała się pomysłowością i oszczędzając papier ze względu na Święto Ziemi malowali na nietypowych rzeczach :)
Również zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat segregacji śmieci oraz zabawy z grą memory i segregacją odpadów.
Dzien-Ziemi-Segregacja-smieci1.pdf
Co-wlozysz-do-kosza-karty-pracy1.pdf
Memory-Dzien-Ziemi1.pdf

12 kroków, które możesz podjąć już teraz aby chronić nasze środowisko:

 1. Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
 2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
 3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.
 4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
 5. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki.
 6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
 7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
 8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
 9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
 10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy.
 11. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
 12. Szukaj wielorazowych zamienników. Np. plastikowe szczoteczki do zębów zamień na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

 

Publikacja artykułu: czwartek, 22 kwietnia 2021r.. Liczba wyświetleń: 141.

Powrót do listy

Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkoła Podstawowa w Lubrzy 2021 ©